Futbol Okulu Online Kayıt Formu İçin TIKLAYINIZ
Türk Futbolu Batakta

Türk Futbolu Batakta

Türk futbolunun batmış olduğunu kabul ederek değerlendirmeme başlamak istiyorum. Futbolun genelde olması gereken kriterleri sağlanmış mı ona bakmamız gerek ülkemizde. Nedir bu kriterler:

Birincisi; Tesisleşme var mı? Varsa yeterli mi?

İkincisi; olan tesisler alt yapı sporcularının kullanımına sunuluyor mu?

Üçüncüsü; altyapı sporcularının zaman, imkân ve mesafe nedenleri sonucu tesislere ulaşma ve yararlanabilme durumu ülkemizde var mı? Okul, ekonomi, güvenlik.

Dördüncüsü; Tesisleri altyapılara kullandıranlar hangi amaç doğrultusunda eğitim veriyor?

Beşincisi; Tesisleri kullanabilenlere eğitimleri verenler kaliteli mi?

Altıncısı; Bu beş kriterleri sağladınız diyelim futbolcuyu verip süper Lig ya da PTT 1.Liginde oynatılma durumu söz konusu mu? Orada bulunan yöneticiler önyargısız ülkemizde yetişen çocuklara şans verir mi?

Sonuç olarak futbolda en dip noktadayız ve her sene bu dip sandığımız nokta daha dibe vuruyor.

MODERN VE BÜYÜK STADLAR YAPILIYOR ÇOK GÜZEL AMA KİMLER OYNUYOR BURALARDA!

Bu statlarda hangi takımımızın altyapısı oynayabiliyor? Benim bildiğim hiçbiri. Son yıllarda büyük statlar yapılmakta lakin bunlarda sadece profesyonel (yabancı) futbolcular oynamakta. Ülkemizin çocukları (yurt dışında yetişenler hariç) bu statlarda oynatılmamakta, 14 yabancı kuralı dolayısıyla azda olsa profesyonel olabilenler kulübeden, alt yapılardaki çocuklarımız ise tribünden ya da televizyondan izlemekle yetinmek zorunda bırakıldılar modern statları.

GENÇLERİMİZ YETENEKSİZ Mİ?

Çok yetenekli gençlerimiz var ama ülkemizde yetiştiremiyoruz, yetiştirmiyoruz. Avrupa’da yetişen çocuklarımız yetenekli orada yetiştiriliyorlar imkân da veriliyor onlara. Ülkemizde her türlü imkânları olan az bir kesim ise çocukları yetiştirmeyi düşünmüyor ya da yetiştirdiğini zannedip yetiştiremiyor. Hâlbuki kendisi bilgisiz ama bu kişiler ülkemizde liyakat haricinde her şeye sahip futbolcu yetiştirme kriterlerine. Tabii bunları bildiği halde ses çıkarmayanlarda suçlu.

Bilerek ya da bilmeyerek çocuklarımızın yetiştirilmesi engelleniyor. Nedir bu engeller sayalım

-Çoğu bölgede tesis yok var olan tesisler atıl. Bazı yerler bilerek atıl üzerlerine bina yapılması, dolayısıyla rant için. Bırakın tesisi sporcuların spor yapmasını çocuklarımızın oyun oynayacağı alan bile yok.  Tesis olmayınca doğal olarak çocukların spor yapabileceği alanlarda olmuyor. Sitelerde halı saha ve spor alanları var ama buralarda spor kulübü yok dolayısıyla eğitimde yok. Dışarıya, eğitime kapalı ya da site yönetimleri ticari bakıp futbol okulu tarzında kişilere veriyor sahayı o daha da vahim bir durum doğuruyor.

Ben velilere şaşırıyorum. Teknolojiyi ve çocukları eleştiriyorlar. Spor alanları olmazsa ya da çocukların ulaşamayacağı yerde ise ya da site gibi yerlerde varsa tesisler ama eğitmen yoksa nasıl çocuklar spor yapacak. Bilgisayarlar, tabletler, oyun konsolları, televizyonlar, cep telefonları önlerinde, ellerinde. Biz, çocuklarımızı spor eğitiminden uzaklaştırıp kötü alışkanlıklara sevk ediyoruz. Bazı velilerde çocukları bu illetlere kaptırdıktan sonra ve bazı bilinçli veliler de kaptırmamak için çocukları yöneliyorlar spora.  Uzak yakın yeter ki çocukları kurtulsun. Burada da kulüp olmayan futbol okullarına ya da liyakatli eğitmeni olmayan kulüplere çarpılıyorlar. Acı bir tablo, maalesef gerçek.

FUTBOL OKULLARININ ÇOĞU TÜRK FUTBOLUNA ZARAR VERİYOR, ÇOCUKLARIMIZI HEBA EDİYOR

Futbol okullarını yetenekli futbolcu katili olarak görüyorum. Türk futboluna kazandırılamıyor bu çocuklarımız bunlar yüzünden. Hepsi değil tabi ama çoğu öyle. Futbol oynamamış, eğitmen kadrosu eğitimsiz, diplomasız, genç ve liyakatsiz ama ticari kafaları iyi çalışan, pazarlama gücü yüksek, her çocuğun velisinin istediklerini (çocuğunuz süper, kesin futbolcu olur) söyleyen insanlar tarafından yönetiliyor çoğu. Çoğu futbol okulları çocukları yeşil olarak görüyor. Velilerde kanıyorlar bunlara. Yetenekli çocukları vermiyorlar kulüplere dolayısıyla Türk futboluna kazandırılamıyorlar. Verseler çocuk değil para gidecek çocukların geleceği çoğunun umurunda değil. 15-16 yaşına gelince aidat alabiliyorlarsa devam, alamıyorlarsa yol veriyorlar çocuklara ya da veli anlıyor alıyor ama geçmiş olsun. Bu seferde çocuklar iyi eğitim almadıkları için kulüplere geçse de oynayamıyorlar ve bu yıldızlar doğmadan kayboluyorlar.

ÇÖZÜM BASİT AMA ÜLKEMİZDE OLMAZ!

Çözüm basit ama zor demedim. Zor çözümü olabilir diye ama altyapı sorununu şu an çözemeyiz, o yüzden olmaz diyorum. Çünkü bu kafalar makamlarından ayrılmaz kimse de ayıramaz bunlar bilenleri de dinlemezler ya da Altıordu Spor Başkanı gibi olacaksın ‘milyarder’.

×

Sınıflara Göre Ürünler

Branşlara Göre Ürünler

Ürün Gruplarına Göre

Model Uygulamalar

Model Eğitim Grubu